Chodíte? Chodíte správně? Ve správných botách? S holemi nebo jen tak?
Víte, ono to není úplně jedno. Je to velká věda 🙂 v dnešní přesycené době informacemi to není jednoduché.
Určitě je skvělé, že jste začali chodit. Vždyť přeci máme nohy, abychom je používali. Chůze je ta nejpřirozenější část života, a jako pohyb je nenahraditelná. Stačí navlíct legíny a triko, obout tenisky a můžeme vyrazit. Chůze může být pomalá, procházková. Nebo rychlejší, že se trochu zadýcháte. Nebo taky můžete zvolit rychlochůzi, kdy si už řádně zafuníte.
Chodíte-li správně, potom vás záda a klouby po takové aktivitě prostě bolet nebudou. Zcela jistě máte v pořádku i kyčelní klouby, správně zacentrované. Zacentrované znamená, že hlavice kyčelního kloubu je v jamce kyčelního kloubu ve správné poloze. Ani moc nahoře, ani moc dole, ani vpravo či vlevo. Prostě v samém centru, uprostřed. Jsou -li oba kyčelní klouby ok, tak to znamená, že i směrem dolů ke kolenům, hleznu a chodidlu to sedí dobře. Už starý pan Dieter Dorn takto „centroval“ svoje čeledíny, aby byli zdraví a výkonní.
Když jsme u těch chodidel, co jste si koupili za obuv na výšlapy, procházky nebo výlety? Barefoot obutí? Nechali jste si vyrobit vložky do bot na míru, či snad dokonce celou sportovní obuv na vaši nožku? Podle mě je všechno správně, a přesto pro každého nějak jinak.
Máte-li nějakou vadu držení a používání chodidla, nejsem příznivce barefoot obuvi. Chodidlo nemá oporu ani ve vašich svalech, ani v té botě, takže výsledek může být zvýšená a objevující se bolest kloubů dolních končetin, zad i krční páteře. Bylo by prima, kdyby vás zkouknul nějaký specialista – fyzioterapeut, lékař odborník na tlapky nebo si stoupnete či se projdete po speciálním přístroji, a ten ukáže, kde máte nedostatky, i co je třeba řešit. Masér nebo terapeut vás může „vycentrovat“ Dornovou metodou, naučí vás jednoduché cvičení, a vy se směle můžete odvážit do hvozdů. Případně vám specialista doporučí vložky či vhodnou obuv na výšlapy, a vy budete jako v bavlnce.
Obuv je prosím základ pohodlí a zdraví. Bota dostatečně široká v oblasti prstů. Nekupujte úzkou obuv vepředu. vaše noha doteď trpí každým dnem, tak jí dopřejte pohodlí. Si představte, že byste zavřeli do něčeho podobného jako je bota třeba ruku. Jak dlouho byste to vydrželi? No, moc dlouho ne, to vám garantuju. Tak proč to děláme těm našim tlapkám? Ano, diktát módy, to uznávám. Dress code ve firmách, jasně, vopruz. Pamatujte, máte na výběr! Vždy! Přehršel výrobků, velká nabídka v obchodech. Taky si můžete boty ušít a vyrobit sami! Existuje množství obchodů, kde vám vyrobí i celé boty na míru. Včetně těch sportovních.
Vrátím se k dress codu ve firmách. Chodí mi na terapie do ordinace pár dam z jedné společnosti. obvykle přichází rovnou z práce, takže vidím jejich oblečení i obutí. Všechny na vysokých podpatcích. Hrůza! Všechny bolí bederní i krční páteř. Přitom jsou všechny velmi pilné ve cvičení, v pohybových aktivitách, paráda. Na můj dotaz:“Proč tak vysoké podpatky?“ zněla odpověď jednohlasně – „Dress code, pan ředitel to vyžaduje.“ Hm, jasně, chápu. Pan ředitel zřejmě nikdy nebyl v botách na vysokém podpatku 🙂
I když ve filmu „Někdo to rád horké“ jsem koukala, jak to oběma hlavním mužským představitelům šlapalo. Jako muž si nedokáže představit rozložení váhy těla při stoji a chůzi na podpatcích. Nedokáže si představit změnu těžiště těla a rozložení sil a váhy. Určitě samozřejmě netuší, že celé chodidlo je v takové botě hodně sevřené. A že trpí celá spodní část chodidla, prsty, příčná klenba atd.
Ženská nožka vypadá v takových botách s vysokým podpatkem skvěle. Štíhle, končetinu prodlouží a zkrásní. To je zcela jistě pravda. Jenomže noha a chodidlo po nějaké době otéká, svaly se dostávají do spasmu, klouby se deformují, plantární aponeuroza praská. Jak na otoky nohou a problémy s lymfatickým systémem se dozvíte tady.
Kolik bolesti a vad nohou způsobily boty? Mnoho, velice, příliš. Příliš na to, abychom se o tom nebavili nebo nečetli. Dotyčné moje pacientky jsem poprosila, aby se obuly a stouply si k zrcadlu v botách. Zkoukly svoje tělo. Jak špulí zadeček, jak se hrbí, jak jim povolí břišní svaly. Potom dostaly povel: „Vyzout a kouknout na sebe znovu.“ Panečku, to byl rozdíl! Pointa, abych to zkrátila, je taková, že část z nich začala „rebelovat“ a boty střídají, nosí i na nízkém podpatku, se širokou špicí, a přezouvají se hned po práci. Cvičí, protahují, jógují, plavou, chodí.
Ještě padl návrh z mé strany, koupit panu řediteli k nám poukaz na terapii nebo masáž. Vzala bych si ho do parády a pokusila se mu vysvětlit změnu dress codu. 🙂 ještě nepřišel…:-)))
Zpátky k naší chůzi…zkoušeli jste někdy chůzi s holemi? Severskou chůzi – nordic walking? Mě hole uchvátily před pár lety, kdy se to u nás ještě moc nenosilo. Pamatuju se, že když jsme chodili s mým mužem po Krkonoších, potkali jsme s holemi jen cizince. Teď? Spousty chodičů s holemi! Velké množství především mladých lidí! Ti pochopili, že hůlky nejsou jen pro starší na oporu, ale právě pro zdravou, dynamickou a správnou chůzi. Bez hrbení.
Hůlky vám nedovolí se hrbit, zhroutit do vašeho postoje. Při chůzi s hůlkami pracuje i celá horní končetina, zapojují se břišní svaly a aktivují i vzadu vzpřimovače. Znáte nějaký lepší pohyb, kde se aktivuje tolik svalů najednou? Zajděte do sportovního obchodu, nechte si poradit, kupte hole, a zkoušejte s nimi chodit. Najděte si spřízněné duše, choďte ve skupince, třeba si i zaplaťte instruktora. Nebo na Youtube si pusťte video s nordic walkingem. Budete nadšení!
Nakonec se věnujme batohům. Jdete-li na delší výšlap, určitě si balíte s sebou sváču a pitíčko. Velkou chybou je, když si tu velkou lahev s vodou dáte do boční kapsy zvenku. Nepatrná váha lahve s vodou je ale právě ta, která vás táhne k jedné straně, křiví, a vy to dorovnáváte celým tělem. Nedobře se vám takto půjde. Přetížíte a nerovnoměrně zatížíte kyčelní i kolenní klouby. Úplně stejný případ je, když nemáte oba popruhy přes ramena stejně dlouhé. Věnujte těmto drobnostem pozornost než vyrazíte.
Batoh si kupte kvalitní, s výztuhami v oblasti ramen i zad. Měl by mít bederní pá se zapínáním vepředu na břichu. Prsní pás je taky super. Bederní si zapínejte vždy, prsní jen při náročných aktivitách, když je třeba mít batoh těsně u těla. Ať nemáte bolavé trapézové a krční svaly.
Pokud by vás po výletu, výšlapu, tůře nebo i procházce začala bolet hlava, je něco v nepořádku. Projděte si celý článek a odněkud začněte. Třeba od mých rad, jak na bolest hlavy.
Protáhněte si namožené svaly, jděte na masáž, nebo se namasírujte sami tenisákem, ježkem, míčkem. Udělejte pár jógových pozic. Hoďte si kopýtka nahoru a nechejte odtéct vše z končetin pryč. Namažte se nějakým chladivým gelem nebo krémem celé končetiny.
Víte čím jsem začala já, když jsem se rozhodla přidat k mému báječnému muži a následovat ho i na výšlapech? Chichi, jsem baba, tak hádejte! Jasně, že oblečením! Mě to přeci musí vedle něj slušet! Materiály jsou dnes už dokonalé. A potom jsem kupovala boty. ne klasicky outdoorové, crossy. Něco mezi běhacíma a chodícíma. Lehoučké, měkoučké se super podrážkou. Do nich vhodné vložky na moje nožičky, a vyšší ponožky nebo podkolenky s kompresí. Hole máme koupeny už dlouho. Každý máme jiné, to záleží na každém z vás. Batoh ještě vydrží, ale už má namále, asi ho vyměníme.
Tak chůzi zdar, vám spoustu krásných vyhlídek, panoramat a super kondičku!
P.S. pokud jsem jen jednoho z vás přesvědčila ke koupi výše zmíněného, tak to celé má opravdu smysl. Budu ráda, když mi o tom napíšete. Hezké horké léto, krásky a krasavci!