Člověče, hýbej se!

Aneb používej to, nebo to ztratíš…ano, řeč je o našem těle, o lidském těle. Nepřestává mě fascinovat a udivovat. Co všechno snese, unese, zvládne.

Jen si promítněte váš běžný pracovní den. Kolik ujdete kroků, kolik hodin sedíte, jaké pohyby udělá vaše páteř, vaše dominantní horní končetina, a tak bych mohla pokračovat. Přitom všem pohybu a nehejbání se nám tělo slouží. Povětšinou dostatečně, dobře, dokonale málokomu. Přesto jede a funguje dál.

Ruku na srdce, jak se staráte o svá těla? O svalovou soustavu, o kosti, o kůži. Představte si, že máme v těle obrovskou soustavu, důmyslnou 3D síť. Ptáte se čeho? Odborně řečeno jsou to fascie neboli pojivová tkáň. Laicky jsou to blány a blanky, nebo také obaly svalů i orgánů. Určitě jste někdy pracovali s masem , třebas kuřecím. Všimli jste si, že každičký sval je zabalen v takovéto blance? To je právě ta zmíněná fascie.

Dlouho to byl takový otloukánek v lidském těle, tak trochu upozaděný a zapomenutý. Řešili se svaly, klouby, šlachy, úpony, ale o fasciích se nikdo moc nezmiňoval. Před pár lety jeden šikovný pan doktor začal tuto veledůležitou část v těle prozkoumávat. Zjistil tolik úžasných věcí! Mimo jiné, že fascie jsou možná ještě důležitější při vnímání bolesti než svaly samé.

Představte si pavučinu. Mistrem na pavučiny je pan Steven Spielberg a jeho filmy s Indianou Jonesem Takže pokud jste se teď v létě koukli na některý z dílů, tak přesně jako jeho síť pavučin vypadá naše síť fasciová. Rozpínají se do všech stran – odshora dolů, zepředu dozadu, zvnějšku dovnitř. Jsou na sebe navzájem napojeny. Jsou protkány celým tělem. Ba co víc, ony jsou složeny z kolagenových vláken, vazivových buněk a určitého množství vody.

Pro bližší pochopení se hodí model pomeranče. Sloupnete slupku pomeranče a kouknete na její vnitřní část. Je tam taková tenká vrstva, ta bělavá vláknitá část hned pod slupkou by v našem případě byla vrstva podkožního tuku.. Kůra jako kůže, vrstva pod ní jako tuk. A potom ještě držíte dužinu v obale. Tvoří celek.

V lidském těle je to stejně. Pod tukovou tkání jsou svaly, které jsou kompletně  zabaleny do vrstvy obalů – fascií. V ideálním případě drží obaly pohromadě stejně jako obepnutý cvičební trikot. Třebas gymnastický. Dokonalé, že! Proč vlastně tam ale jsou, ty blány, fascie, tkáň? Umožňují tělu a svalům klouzání a hladký pohyb mezi sebou. Jinak by nám to v těle drhlo, neklouzalo. Je to taktéž velmi bohatě zásobený orgán, co se smyslů týče.

Ideální případ fascií v kondici znamená aktivní tělo, mladé tělo, trénované tělo, pružné tělo. Uf, tolik věcí najednou. Je to síla, připouštím.

Mám pro vás ale dobrou zprávu: „Fascie se dají trénovat!

Dokonce si myslím, že spousta z vás to již dělá, aniž by to tušila.“

Tolik teorie a anatomie. Snad je to pro vás srozumitelné a pochopitelné. Vzala jsem to zjednodušeně, protože pro odborníky vedu kurz daleko podrobnější.

Hele jako, proč tolik písmenek kolem takovéto věci? Proč by mě to mělo jako zajímat, čím mi to pomůže? Se asi ptáte.

  • tak za prvé si můžete uvolňovat tuto část sami doma
  • za druhé vám může uvolňovat tkáň masér nebo fyzioterapeut
  • pomůžete si po náročných dnech, sportovních výkonech a vypjatých stresových situacích
  • celulitida a tzv. „pomerančová kůže“ souvisí s kondicí fasciové tkáně
  • můžete být štíhlejší, vypnutější a mladší
  • pomoc je jednoduchá v několika krocích

Fascie velmi zásadně reaguje na stres, reaguje a přizpůsobuje se pohybu a mění se. Je-li někde přetěžovaná, tuhne, mění strukturu a dehydruje. Ztrácí pružnost. Fascie ztrácí napětí a pevnost, tuk rosolovatí a svaly povolují. Tady mě napadá přirovnání, které jsem četla v jedné knize o fasciové tkáni: „Jde více o střívko než o salám.“ Tedy více péče věnovat obalu než vnitřku. Fasciová tkáň se přetváří, tuhne, slepuje se. Tím pádem tělo ztrácí svůj klouzavý ladný pohyb. Nepracujeme-li s tělem, struktury tuhnou a slepují se čím dál víc. A může se tu objevit bolest.

Co můžu udělat pro trénink a nápravu?

Postupně tedy – uvolňování tkáně doma – pomocí míčku, tenisáku, ježka, baňky nebo pěnového válce. Po náročném dni, po celodenním výletě, po náročné túře či tréninku je fajn si tělo míčkem nebo na válci “ poválet a pojezdit“, aby se tkáň uvolnila, rehydrovala. Zařadíte-li pravidelně cvičení a protahování celého těla, navrátíte fasciím jejich hydrataci, pružnost, pohyb bude opět volný a elegantní. Najděte si jakékoliv cvičení, co vás baví. Jasně, že jóga je super. Plavání? Pecka! Chůze, běh, volejbal, skákání na trampolíně, všechno má smysl. Začněte hned!

Nezůstávejte v jedné statické pozici, zejména u práce. Tkáně se mohou slepit, tuhnou a vám se může objevit bolest zad nebo kloubů. Tělo je konstruováno na pohyb, tak se hejbejte! Během práce se protáhněte, projděte, lehce zacvičte. Choďte na procházky, výlety, výšlapy. Vezměte s sebou kámošku, pokláboste u chůze, bude vám hej!

Dostatečný a kvalitní pitný režim je základ. To už víte. Voda, voda, voda. Základ je pití vody, případně minerálky. Bez bublin nebo jen lehce perlivé.

Dalším krokem můžou být speciální masáže na uvolnění fascií. Tyto techniky učíme v našem kurzu. Anebo vám je předvedeme u našich služeb masérských i mých fyzio. 

Zmiňovaná celulitida, otoky a nefungující lymfa také zásadně souvisí s kondicí fascií. O všem kolem lymfy a celulitidy si můžete přečíst v mém e-booku tady. I tam doporučuju pitný režim, pohyb a péči o sebe sama, o své tělo. Všechny přeci chceme být zase krásné, vypnuté a v kondici.

Co ještě, Kamilo, co ještě můžu pro sebe udělat? Sem s tím! Výživa těla, výživa tkání. Strava, hádáte správně. Takový vývar, 6 – 12 hodinový kuřecí, krůtí nebo slepičí vývar. To je výživa pro celé tělo, doplnění kolagenu do těla. Já vývar vařím v pomalém hrnci. Nevíte, co to je? To vám je vynález. „Pomaláč“ je velký hrnec na elektriku, který vaří na velmi nízké teploty. Uchová tím spoustu výživných látek i vitamínů v potravě, je to velmi šetrné vaření. I co do spotřeby energií. Nahážete do něj kosti, maso, zeleninu i koření, zalejete vodou, nastavíte na 6 hodin, přikryjete pokličkou, a jdete dělat cokoli jiného. Po šesti hodinách se hrnec sám vypne, přepne do režimu udržování teploty. Nic nepřipálíte, nic vám nepřeteče, pecka. Já mám tento.

Dostatek vitamínů, minerálů nejen ze stravy. Nebojte se doplňků výživy. Zejména minerály naše tělo potřebuje ve speciální chelátové formě, abyste po spolknutí pilulky velkou část uložili a vstřebali do těla, ne aby to z vás zanedlouho vyšlo. To byste měli moc drahý čurání.  Vitamín C je základ nejen pro imunitu, ale základní stavební jednotkou a produkcí kolagenu v těle.

Dává vám to smysl?

Mě ano, a jsem čím dál víc nadšená, jak jednoduché to je. Protože začnete-li třeba s úpravou jídelníčku, tím pádem odchází kila, vy se detoxikujete. Může po zmizelých kilech zůstat viset kůže, ble. Tady je na místě cvičení a protahování, posilování. Totiž tkáň, jako fascie, je přešťastná, když se jí začnete věnovat. Vrátí vám pevnost, pružnost, štíhlost. Bez toho hubnutí to teda nepůjde, ale s ním ano, a skvěle.

Držím vám palce při jakémkoli počinu v souvislosti s fasciemi.

Krásný zbytek léta, krásky a krasavci!

 

 

 

Miluju práci s lidmi, s jejich těly. Miluju, když pomáhám od bolesti, ukazuji a vysvětluji, jak z toho ven. Tělo i duše. Jednoduše. Můj osobní příběh najdete v tomto odkazu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.