Moje letní výzva

Přijímáte rádi výzvy? Já ano. Mě ženou dopředu, potřebuju být občas pod tlakem, a to jsou teprve výsledky!

Tato přišla tak nějak nenápadně. Začal ji totiž můj muž. Učinil velké rozhodnutí. Já se jen vlastně přidala. Nejde o nic velkolepého, i když záleží na úhlu pohledu.

Začněmež od začátku. Jsem od přírody dost lenivá. Na pohyb, na cvičení, na aktivitu. Mám v mozku zakódováno, že je důležitější úplně něco jiného než já a fyzické cvičení. Blbost, hodně velká blbost.

Narodila jsem se jako puntičkář, a jako taková určitě i z tohoto světa odejdu. No co už se mnou. Budu raději uklízet, prát, starat se o kytičky, o zahrádečku, o cokoli jiného než si jít zacvičit nebo si vyšlápnout. Je to velké přiznání celému světu! Snažím se vypadat, že fakt jako cvičím a hýbu se. Jenže bolesti zad, omezený pohyb v kloubech a nepohoda, nekomfort mě donutily. Taky už nejsem úplně mladá „koc“ (pro neBrňáky holka).

Moje soukromá výzva zní: “ Toto léto bude jiné, lepší!“

Začíná, přesněji začala moje soukromá analýza a výzkum. Ptáte se čeho? Obuvi, chodící obuvi, bot chodících, určených na výšlapy.

Trh mě nutí kupovat to, co se považuje za tzv. outdoorovou obuv. Ano, tu mám, a necítím se v ní komfortně. Moje nožky, chodidla, nárty, prsty i kotníky zasluhují lepší zacházení. Šla jsem tedy do prodejen obvyklých i neobvyklých. Vyšlo mi, že chci velmi lehkou botu, velmi pružnou ( rozuměj ohýbací, aby chodidlo mohlo správně pracovat), přitom pevnou, dýchací a větrací s dobrou podrážkou do terénu.

Víte, kde jsem skončila? Ne, tam ne. V prodejně, kde bych obvykle kupovala sportovní oblečení. Sportovní prodejna s ledasčím. I s botami pro Kamču. Navíc jsem se svojí velikostí (můžu psát velikostí, když mám malou nožičku?) jsem se dostala do dětského oddělení 🙂 každopádně jsem zjistila, že odborníků v obchodě moc není, ale najdou se.

Ok, obuv zakoupena, druhý den ihned vyzkoušena ranním výšlapem s holemi, super. Chce to ale ještě vytunit.

Moje kroky směřují do specializované prodejny s vložkami do bot. Mám od nich už pantofle s vytvarovanou podrážkou, které poskytují mým chodidlům stabilitu. Jdu na jistotu k prověřeným prodejcům. Vložky vyzkoušeny přímo v nových botách. Sakra jinej pocit. Rozložení váhy na chodidle, podepřená vnitřní klenba, dostatek prostoru vepředu na prsty, pata pěkně usazená. Paráda!

Teď jen si na ně postupně zvyknout, abych to nepřehnala ze začátku.

Odjezd na první dovolenou v nových botách, a rovnou na překrásnou Šumavu. Můj muž ví, že na mě nesmí moc zhurta, že mě musí vždycky uplatit slibem kávy na vrcholu kopce a že musí tůry pečlivě plánovat. Protože dokážu být tak neuvěřitelně protivná, když jsem přetažená Přestávám mluvit, zuřím (uvnitř samozřejmě), nekomunikuju. By vám mohl vyprávět o našem sestup z Kralického Sněžníku před 10 lety 🙂

Takže první výšlap na Špičák v Železné Rudě. Prvních 300m po sjezdovce, strašný. Zvolili jsme tedy delší cestu s odbočením k Čertovu jezeru, a k rozhledně na vrcholu potom jednodušší cestou. Moje věta: „Proč musí být všechno tady do kopce?“ se stala populární.

Ten pocit, když zjišťujete během cesty, že se vám parádně šlape, že vám v botách není strašný horko, že boty skoro necítíte jakoby šlapaly samy 🙂 těžko popisovat, to musíte zažít! Navíc bonus v tom, že si potvrdíte svoji kondičku. Že vám hole dokonale pomohou. A že vložka v botě spolehlivě drží vaši klenbu, že vaše chodidlo je tím pádem ve své správné poloze, že kolena ani kyčelní klouby nejsou nijak přetěžovány a že vás večer bolí celé dolní končetiny jen lehce.

Potvrzení kondičky přesně v tom, že pokud jdete v nových vložkách a nepracujete s tělem aktivně, tak se může stát, že budete jaksepatří unavení. Ne jen z té chůze – výšlapu, ale z toho, že chodidlo je nastaveno jinak, a směrem nahoru ke kolenům, kyčlím, zádům až k hlavě najednou zapojujete „jiné“ svaly.

Zapojují se svaly uvnitř těla. Věděli jste, že máme jeden břišní sval funguje jako „obruč“, která vás uvnitř těla drží? Drží i vaše vnitřní orgány v dutině břišní. Hlavně je tam proto, aby vám pomohl zpevnit se zevnitř. Bývá chybou cvičit a posilovat jen svaly, které jsou na povrchu, jsou vidět. To je na vizuální efekt super, ale jako celostní terapeut těla doporučuju věnovat se zejména těm schovaným svalům a svalečkům. K čemu je vám vypracovaný přímý břišní sval zvaný six pack (pekáč buchet), když je navíc dlouhodobě ovlivněn stresem, tudíž jaksepatří přetažený a zkrácený? Sval pod ním se používají a procvičují o mnoho míň. Vypadá to sexy, to zcela jistě. Funkčně to už tak ok není.

Moje radost, že je všechno skvělé, mě nakopla k dalším výkonům! Nutno podotknout, že Šumava je opravdu nádherná. Takový překrásný kus přírody. Miluju spojení s přírodou. Koukání na stromy, řeky, modrou oblohu.

Každý den jsme si dali pár kilometrů, taky jsem se zato náležitě odměnili!

Důležité zjištění číslo 2 bylo, že není jedno, co máte oblečené. Přípravu na dovolenou jsme začali de facto v obchodě s oblečením. Pro mě komfort jsou dobré ponožky. Ano, i věhlasné a známe firmy už vyrábí funkční materiály a ponožky z něj. Velký rozdíl v komfortu vašich tlapiček!

V neposlední řadě to byla chodící sukýnka a legíny. Jako proč bych nemohla mít přes funkční legíny sukni? Mohla, samozřejmě, že mohla! A měla! Nebyla jsem zdaleka sama! Pro můj vnitřní pocit, že hýžďové svaly zpravidla u dam ochabují, navíc nějaký ten tuk na nich k tomu….sukýnka to zakryje, budu se cítit víc jako žena, na nohy se dá celkem koukat.

Muži toto asi vůbec nepochopí. Dámy, ženy určitě chápou, co tím chci říct. Řeším něco, co v očích někoho jiného nestojí za řeč. Hmm, úhel pohledu, pocit, vnímání, pohoda, uvolnění, relax. To je to důležité! Ne, to druzí říkají nebo co si myslí.

Výzvou jsem začala, výzvou taky skončím. Nebojte se chtít v obchodě něco jiného než je běžné. Poraďte se s odborníkem nezávislým na prodeji. Sněte o tom, co vás na té věci baví a zajímá. Přemýšlejte o svých plánech. Dotahujte je do konce.

Moje výzva se plní. Začala jsem Šumavou, teď pokračuju s výšlapy doma, občas si vyjedeme i na krátký výšlap jinam. Pro mě chůze jedině s holemi. Pomáhají držet vzpřímená záda, která prostě a jednoduše večer nebolí. Navíc bonus druhý den – cítíte velmi příjemně aktivaci vzpřimovačů i břišních svalů!

Pokud vložky, tak buď na míru nebo ve specializovaných prodejnách. Vezměte si s sebou ty boty, do kterých si je budete přendávat. Choďte po prodejně, zkoušejte. A vložky, prosím, jen na delší procházky, výlety, výšlapy. Potom sundat boty, umejt nohy, namazat, hodit nahoru na židli nebo opřít o zeď, strom, nechat odpočinout. Hodně chodit bosky v trávě, v písku, po kamíncích. Vložky jsou oporou na delší úseky. Nenoste je pořád! Cvičte svoje klenby, s prstíkama a vůbec. O tom vám napíšu zase jindy.

 

 

Přeju spoustu báječných zážitků s vašimi sny!

Kamila

 

 

Miluju práci s lidmi, s jejich těly. Miluju, když pomáhám od bolesti, ukazuji a vysvětluji, jak z toho ven. Tělo i duše. Jednoduše. Můj osobní příběh najdete v tomto odkazu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.